Preskočiť na obsah

Súčasnosť

Štát

Slovensko

Región

Horný Šariš

Okres

Bardejov

Nadmorská výška

395 m n. m.

Rozloha

588 ha

Obyvateľstvo


239

Hustota


40,65 obyv./km2

Časové pásmo

SEČ (UTC+1)

Tel. predvoľba

+421-54

Kód obce


519634

Nižná Polianka je obec, ktorú nemožno prehliadnúť, ak cestujete z Bardejova do Svidníka. Je situovaná v malebnej krajine Nízkych Beskýd s hojnosťou lesov, lúk a pramenistých riek. Je vzdialená od okresného mesta Bardejov 19 km. 

Výmera chotára je 554 ha. Nadmorská výška v strede obce je 395 m, v chotári 650-600 m. 
V obci žije 258 obyvateľov. Okrem občanov slovenskej národnosti žijú tu aj občania národnosti rusínskej a ukrajinskej. 
V obci je postavených 94 rodinných domov a tri bytové jednotky. 

Nachádza sa tu obecný úrad na čele ktorého stojí starosta a 5 členné obecné zastupiteľstvo, základná škola, materská škola, pošta, hraničné oddelenie, kostoly – pravoslávny a gréckokatolícky, matrika, rekreačné zariadenia, prírodné kúpalisko, lyžiarske vleky a spoločnosť Tkáč s.r.o. 

Nižná Polianka je obcou, ktorá hraničí s Poľskou republikou. Od roku 1997 má otvorený malý pohraničný styk pre peších turistov, cyklistov a vozíčkárov. Vzdialenosť k štátnej hranici je 3 km. 

Aj keď je to obec malá, je bohatá na spoločenské udalosti, má bohatú históriu a kultúru. Navštevuje ju veľa turistov našich, ale aj zo zahraničia, ktorí využívajú rekreačné zariadenia v Nižnej Polianke. V lete je to prírodné kúpalisko, v zime lyžiarske vleky, samozrejme s možnosťou ubytovania a stravovania.